2012. március 31., szombat

Napenergia



A napenergia biztonságos, tiszta és bárhol a világon elérhető, valamint kifogyhatatlan. Kiszámítható, hogy egy átlagos ház tetejét annyi napsütés éri, hogy háromszor annyi energiát nyerhet, mint a háztartás energiaszükséglete. Ezt az energiát próbálják felhasználni a napkollektorok segítségével.

Ez a fajta energiafelhasználás fontos kérdés már napjainkban is, de a jövőben még jobban előtérbe kerül, ugyanis kutatók szerint a világ olajellátása 2050-ig megszűnik. Így van ez a szénnel és a gázzal is. Ezt pedig helyettesíteni kell. Nem fosszilis energia pedig jelen esetben a napenergia, amire szükség van, hogy a jövő igényeit ki tudjuk elégíteni. Erre egyre több kutatás folyik az egész világon. A kutatások legfőbb célja, hogy a napenergiát mechanikai energiává alakítsák át, vagyis elektromos energiát állítsanak elő, illetve nem elektromos energia előállítása, melyet tárolni lehet. Ezen kívül fontos a kémiai energiává való átalakítás és a napfény lézer fénnyé való átalakítása.

A nap energiájának hasznosítása:

A Napból érkező energia hasznosításának két alapvető módja létezik: a passzív és az aktív energiatermelés. Naperőművekben alakítják át a napenergiát elektromos árammá.

Passzív hasznosításkor az épület tájolása és a felhasznált építőanyagok a meghatározóak. Ilyenkor az üvegházhatást használjuk ki hőtermelésre. Alapjában véve passzív napenergia-hasznosító minden olyan épület, amely környezeti adottságai, építészeti kialakítása következtében képes használni a Nap sugárzását mint energiaforrást. A passzív napenergia-hasznosítás főként az átmeneti időszakokban működik, vagyis akkor, mikor a külső hőmérséklet miatt az épületen már/még hőveszteség keletkezik, de a napsugárzás még/már jelentős.

Az aktív energiatermelésnek két módja van. Első módszer, hogy a napenergiát hőenergiává alakítjuk. A jellegzetes napenergia hasznosító épületeken nagy üvegfelületek néznek déli irányba, melyeket estére hőszigetelő táblákkal fednek. Az üvegezésen keresztül a fény vastag, nagy hőtároló képességű padlóra és falakra esik, melyek külső felületei szintén hőszigeteltek, így hosszú időn át képesek tárolni az elnyelt hőt. A hőenergia „gyűjtése" és tárolása főképp napkollektorokkal történik. Ez az a berendezés, ami elnyeli a napsugárzás energiáját, átalakítja hőenergiává, majd ezt átadja valamilyen hőhordozó közegnek. A másik módszerrel – az ún. fotovoltaikus eszköz (PV), vagyis napelem segítségével – a napsugárzás energiáját elektromos energiává alakítjuk, amely igen jótékony jótékony hatással van az áramszámlára.

Magyarországon 2007 augusztusában telepítettek először napkollektort panelházra, a miskolci Avas egyik 50 lakásos házára.

Naperőművek a világban:

Hatalmas naperőművek épülnek/épültek napelemek mezőivel. A spanyolországi PS10 naperőmű, a spanyolországi Tres naperőmű, a spanyolországi Monte Alto naperőmű, a spanyolországi Andasol 1 naperőmű, az ausztráliai King's Canyon naperőmű, az ausztráliai White Cliffs naperőmű, a németországi Waldpolenz naperőmű, az amerikai Nellis naperőmű, az amerikai Nevada naperőmű, az amerikai Mojave-sivatag naperőműje, az algériai Hassi R'mel naperőmű, a portugáliai Sepra naperőmű, az amerikai SEGS naperőmű, mind olyan erőfeszítések, hogy az emberiség végleg megszabaduljon a globális felmelegedést előidéző szénerőművektől és más hagyományos energiaforrásoktól.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése