2011. november 12., szombat

Vízmegtakarítás


A vízzel való takarékosság nem csak pénzügyi kérdés, hanem egy szemlélet is, mivel a tiszta ivóvíz életünk elengedhetetlen része. Azzal, hogy óvjuk környezetünket, bztosítjuk gyermekeinknek és unokáinknak, hogy élvezhessék a Föld és természet adta lehetőségeket és kincseket.

Mindenhol jellemző, hogy a jó minőségű, tiszta ivóvízbázisok veszélybe kerültek, elsősorban az emberek által. Néhány országban, mint többek között Nagy-britannia, Ausztrália és Spanyolország korlátozzák az ivóvíz szabad felhasználását.

Hazánkban 18-22 liter vizet engednek át átlagban másodpercenként a forgalomban lévő csapok, ám ez a mennyiség szükségtelen.

Kézmosáskor, tisztálkodáskor sokszor nincs szükségünk olyan mennyiségű vízre, amennyit valójában felhasználunk, de az ún. vízfék a kart 50%-os nyitottságnál enyhén megakasztja. Ez egy jó módja a vízhozam korlátozásának, illetve a másik a kifolyó elé szerelhető, vagy már gyárilag beépített sugárrendező.

A modern sugárrendezőkből léteznek bonyolultabbak is, ám egy cél közös, hogy viszonylag kis vízmennyiségnél is sok víz látszatát kell kelteniük, ami legegyszerűbben levegő bekeverésével érhető el.

A korszerű mosógépek ma már lehetővé teszik az "intelligens" vezérlést, ami érzékeli a ruhaadag súlyát, milyenségét, nedvszívó képességét, és az adatok birtokában meghatározza az optimális vízmennyiséget, valamint mosási időt.

A háztartási műveletek másik vízigényes területe a mosogatás. A mai mosogatógépek nem ritkán mindössze 14-15 l vízzel dolgoznak 1kWh körüli villamos energiafogyasztás mellett. Ha csak a kézi mosogatás közben felhasznált víz mennyiségét vesszük alapul, ami átlagosan 50-60 l körül van, egyből észrevehető a különbség.

Egy jó, bár minimális vízmegtakarítási módszer, ha esővízzel locsolunk. Ehhez elég, ha néhány hordót kiteszünk az eresz alá. A növényeknek különösképpen jó a lágy esővíz, de felmosóvízként is jó szolgálatot tesz.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése